Kriz | Konular | Kitaplar

Amerika'nın en büyük otomotiv şirketinin iflası konusundaki kararı bekliyor

General Motors'un beklenen iflası öncesinde Birleşik Otomotiv İşcileri Sendikası (UAW) şirketle yapılan anlaşmayı bu hafta oylayacak. Chrysler'in İtalyan Fiat Spa'ya birleşme yoluyla değerli varlıklarını satmasına izin verilip verilmeyeceği de Çarşamba günü belli olacak.

UAW ile GM arasında varılan anlaşma gereği 54,000 işçiden kaçının işine son verileceği bugün belli olacak ve bu anlaşma için yapılacak oylama Perşembe günü sona erecek.
GM ile hükümet tarafından atanan otomotiv görev gücü arasında yeniden yapılanma konusunda görüşmeler haftasonunda da devam etti.

Hükümetten şu ana kadar 19.4 milyar dolar yardım alan GM'in yeniden yapılanma planlarını hazırlamak için 1 Haziran tarihine kadar süresi var.
UAW'ın sağlık ve emeklilik fonuna 20 milyar dolar borcu olan GM, 1 Haziran sonrasında hükümetten 7.6 milyar dolar daha yardım alması gerektiğini açıkladı.
Kanada'da daki GM fabrikası işçi ücretlerinde yüzde 30 indirim yapılmasına ilişkin oylama işçilerin yüzde 86'sı tarafından kabul edildi.

GM bu hafta ayrıca 27 milyarlık tahvil borcundan ne kadarının hisse senedine dönüştürülmek için ihale edileceğini de öğrenecek. GM'in amacı olan tahvil borçlarını yüzde 90 azaltmak analistlerce mümkün görünmüyor.
Daha önce iflas korumasına giren Chrysler'de iflas mahkemesi yargıcı, şirketin değerli varlıklarının kurulacak Chrysler-Fiat Spa şirketine aktarılıp aktarılamayacağı konusunda Çarşamba günü karar açıklayabilir.
Kararın olumlu çıkması durumunda yeni birleşik şirket ABD hükümetinin desteği ile önümüzdeki ay ortasında kurulabilir.


Konular