Kriz | Konular | Kitaplar

Anadolu alışverişte İstanbul'u geçti

Alışveriş merkezleri yılın ilk 6 ayında 12.6 milyar lira ciroya ulaştı. Anadolu'daki alışveriş merkezlerinin cirosu ilk kez İstanbul'daki alışveriş merkezlerini geçti.

Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research işbirliğiyle oluşturulan AVM Endeksi'nin Haziran ayı sonuçları ve ilk yarıyıl değerlendirmesi açıklandı.

2010'un ilk yarısında 12.6 milyar lira ciroya ulaşan alışveriş merkezlerinin satışları metrekare bazında ise geçen yıla göre yüzde 16 artış gerçekleşti.

AVM endeksi Haziran ayı sonuçlarını değerlendiren Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hakan Kodal, ilk 6 aylık rakamların 25 milyar lira olan yıl sonu hedefinin aşılacağını gösterdiğini söyledi.

Kodal, Haziran'da aylık bazda da cironun yüzde 15 artarak son dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştığını vurguladı. Kodal, Anadolu'daki alışveriş merkezlerinin 6 aylık toplam cirosunun 6,5 milyar liraya ulaşarak ilk kez İstanbul'daki alışveriş merkezlerini geçtiğini kaydetti.

Ziyaretçi sayısını da değerlendiren Kodal, Anadolu şehirlerinde gerçekleşen 6 aylık ziyaretçinin 270 milyon, İstanbulda ise 225 milyon olduğunu belirtti.

Yılın ilk yarısında açılan toplam 300 bin metrekare büyüklüğündeki 10 alışveriş merkeziyle kiralanabilir alanın 6 milyon metrekareye ulaştığını belirten Kodal, sektörün 350 bin istihdam sağladığına dikkati çekti.

Bugün Türkiye'de 256 tane olan alışveriş merkezi sayısının yıl sonunda 270'e çıkması bekleniyor.

Konular