Kriz | Konular | Kitaplar

Finans sektöründe kar patladı

Banka dışı finans kesiminde ilk çeyrek karları bankaladaki olduğu gibi yüksek geldi. Ekonomideki canlılıktan yararlanamayan tek sektör karı % 5.5 düşen leasing oldu

Bankalar yılın ilk çeyreğinde yaptığı yüksek karlar finans sektörünün diğer oyuncuları olan faktoring ve tüketici finansman şirketlerinde de yaşandı. Ekonomideki canlanmadan nasibini alan tüketici finansman şirketleri karını 12 kata yakın artırırken faktoring şirketleri geçen yılın ilk çeyreğine göre karını yüzde 87 artırmayı başardı. Bu rüzgarı arkasına alamayan tek sektör ise finansal kiralama (leasing). Şirketlerin karı geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 5.5 eredi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun geçici mali tablolar kullanarak oluşturduğu Banka Dışı Mali Kuruluşlar Bülteni'ne göre 2010 yılının ilk çeyreğinde banka dışı mali kuruluşlardan leasing şirketlerinin net karı 2009 yılının aynı dönemine göre yüzde 5.5 azaldı.

Geçen yıl 137.6 milyon TL olarak gerçekleşen finansal kiralama şirketlerinin karı, 2010 yılının ilk çeyreğinde 130 milyon TL oldu. Aynı dönemde faktoring şirketlerinin karı geçen yıla göre yüzde 87 oranında artarak 52.7 milyon TL'den 98.5 milyon TL'ye yükselirken, tüketici finansmanı şirketlerinin karı ise 11.8 kat artışla 690 bin TL'den 8.2 milyon TL'ye yükseldi.

AKTİFLER DE DÜŞTÜ
Verilere göre leasing sektöründe aktifler de düştü. 2009'un ilk çeyreğinde 16 milyar 850 milyon lira olan leasing sektörünün aktif büyüklüğü yüzde 15 gerileyerek 14 milyar 290 milyon liraya düştü. Buna karşılık faktoring şirketlerinin aktif büyüklüğü yüzde 53 artarak 11.1 milyar liraya ulaştı. Tüketici finansman şirketlerinin aktifleri ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 6.3 eridi.

Aktife göre karlılık düşük
BDDK verilerine göre banka dışı kesimde aktif karlılığı düşük. Aktif büyüklüğü yüzde 15 düşen leasing sektöründe karlılık yüzde 1'lerde görünüyor. Benzer durum faktoring şirketlerinde de yaşanırken tüketici finansman şirketlerinde aktif karlılığı çok düşük: Binde 2...

1 yorum

UPFhRcJdol

tek bişi istiyorum ketsnii olmasın%20 cok ciddi bir ketsnii kazanılanların yarısı havaya gidior.bu oran f6nceden hesalanıp o sekilde kazandırılsın ama ne olursa olsun ketsnii yapılmasın insanın ciğerine oturuyor yaw bu yasda vergi f6dersek ohoo.sadece reklam store fcstfcne basarak bu kadar ketsnii alıor bence yanlıs!herseye vergi f6dfcoruz ie7imiz dısımız vergikapımızdaki arabayı park etmeye bile yakında vergi f6dicezbari web dfcnyasında bu kokudan uzak kalalım 3 seferdir gf6nderdiğim mesajlar onaylanmıyor.bu mesajım bırakın onaylansın sesimizi duyuralım.sf6lediklerime katılmayan varmı _?

13.08.2012 - Ziyaretci

Konular