Kriz | Konular | Kitaplar

Piyasalar bir türlü iyimser olamıyor

Avrupa’daki borç krizine ilişkin endişelere ABD’de finans piyasalarının hareket alanını daraltan reformun Senato’dan geçmesi olumsuz havanın dün de devam etmesine neden olurken toparlanmalar sınırlı kaldı.

Avrupa borsalarındaki genel eğilimi gösteren FTSEurofirst 300 endeksi yüzde 2’yek adar düştü ancak kapanışta toparlayarak günü yüzde 0.49 ekside tamamladı. ABD borsaları bankalar ve temel malzeme şirketleri öncülüğünde artıya geçti. Dün Nasdaq 1.14, Dow Jones ise 1.25 yükselişle kapandı. Yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) piyasalara müdahale edeceği söylentisini üçüncü gün de satın almasının etkisiyle euro, dolar karşısında değer kazandı ve 1.2673 seviyesine kadar yükseldi.

İMKB kapanışta toparladı
İMKB-100 endeksi dış piyasalardaki seyre bağlı olarak ikinci seans başında düşüşünü hızlandırdı ancak ABD borsalarının açılışındaki olumlu seyrin etkisiyle kayıplarını azalttı. Endeks günü yüzde 0.62 düşüşle, 54 bin 111 puandan tamamladı. Bankalararası piyasada önceki gün 1.60 TL ile 12 ayın en yüksek seviyesini test eden iyi dolar alış kotasyonları dün spot kapanışta 1.5860/1.5900 seviyesindeydi. Dün oldukça yatay ve dar bantta seyir izleyen gösterge tahvilin bileşik faizi ise spot kapanışta yüzde 9.25, valörlüde ise yüzde 9.29 seviyesindeydi.

Merkel ve Sarkozy anlaştı
Almanya ve Fransa dün Euro Bölgesi ve euroyu desteklemek için çabalarını birleştirme konusunda anlaştı. Dün telefonda görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bütçe konusunda Euro Bölgesi kurallarına uymayan ülkelere sert cezalar getirilmesi konusunda da uzlaştı. Öte yandan Almanya’da meclisin üst kanadı da zor durumdaki Euro Bölgesi ülkelerini kurtarmak için tasarlanan 750 milyar euroluk yardım paketine destek verdi. Muhalefettikei Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyelerinin çekimser oy kullandığı pakete Almanya’nın 148 milyar euro katkı yapması bekleniyor.

Dün Brüksel’de finans piyasalarının denetlenmesi ve bütçe kuralları konusunda yeni adımları görüşen Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları, 17 Haziran’da gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi toplantısına önerilerini sunmak üzere çalışmaya devam kararı aldı.

Konular